הי, מה שלומך ? אני בדיכאון

טיפול בדיכאון

לפעמים נראה שכולם סביבנו שרויים בדיכאון, כאשר "על הפנים", "אני בדאון" ו"דיכאון רצח" הפכו להיות תשובות שאנו רגילים לשמוע מדי פעם לשאלה "מה שלומך?". 

אנשים משתמשים בקלילות במונח "דיכאון", אך חשוב מאוד להיות זהירים ולהבחין בין מצב רוח ירוד התלוי בסיטואציה ומצב לבין דיכאון של ממש.
עצב היא המילה הראשונה שעולה לרובנו כאשר אנו חושבים על דיכאון.
אנשים רבים המגיעים לטיפול מדווחים כי הם חווים את הדיכאון כעצבות תהומית ובכי מרובה ואכן עצבות וחוסר תקווה הם מאפיינים של דיכאון.
מאפיין נוסף ועיקרי בחוויות הדיכאון הוא תחושת הריקנות – ההרגשה שאין טעם לכלום. בדיכאון, רמת האנרגיה צונחת למקום שבו מרגישים שאין אפילו כוח להניע את הגוף.
גם המפגשים עם אנשים אהובים – כמו חברים ובני משפחה – שבעבר עוררו רגשות של שמחה, ציפייה ואולי אפילו סקרנות, עלולים להרגיש ריקניים וחסרי טעם.
הדיכאון גורם לתחושת ייאוש וחוסר אונים, או תחושה ששום דבר בעולם לא יעזור. הבעיה עם דיכאון היא שחלק מתסמיני המחלה הם תחושת של חוסר ערך עצמי, מחשבות אשמה וחוסר אנרגיה, שבעצמם פוגעים ביכולת לעשות את אותם דברים שיכולים לסייע לצאת מהדיכאון. האדם השרוי בדיכאון מרגיש לעיתים קרובות אשם.
הוא לא מבין מה קורה לו ומה פשר התחושות הנוראיות שהוא חש. חוסר האונים וחוסר התקווה מתעצמים כאשר הסביבה אינה מבינה את המצב ואפילו מייחסת חולשה ועצלנות להתנהגות שהשתנתה ולרגשות אותם מביע הסובל. 

אחת הסיבות לחוסר ההבנה היא העובדה שפעמים רבות הדיכאון הופיע "משום מקום", דווקא כשהדברים בחיי האדם התנהלו כשורה.
חשוב להבין כי דיכאון זו בעיה מורכבת. בעיה שיש לה מרכיבים נפשיים וגופניים. מחשבה חיובית לא תרפא אותה וזה דומה לצפייה שמחשבה חיובית תרפא בעיית לב.
האמונה שחולה בדיכאון יכול להבריא את עצמו אם רק יטפח גישה חיובית לחיים, מוטעית מיסודה ועלולה לגרום לאדם השרוי בדיכאון לאבד תקווה שמישהו יבין אותו ויסייע לו – תחושות העלולות להוביל מחשבות אובדניות ואפילו לניסיונות התאבדות. 

אם אתם חשים בדיכאון או חוששים שאדם קרוב לכם סובל מדיכאון, פנייה לטיפול מקצועי יכול לסייע לתהליך של החלמה מהמצב הקשה. טיפול תומך ומכיל יכול לספק מקום בטוח לפרוק את התחושות הקשות וכן לחשוף את האדם הסובל לכלים מעשיים להתמודדות עם התחושות הללו. טיפול יסייע למטופל להתגבר על הרגשות, התחושות וההתנהגויות המלווים את הדיכאון ולסייע בהתמודדות עם הסימפטומים של הדיכאון. שמי שירלי צוק ואשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה.

לתיאום פגישה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

שירלי צוק

תאמו עימי פגישה

דילוג לתוכן