יציאה מהארון

פגיעה מינית אצל ילדים

המונח 'יציאה מהארון' נטבע בהקשר חשיפה פומבית של נטייה מינית. המונח מעיד על הקשיים האישיים והחברתיים שהתהליך מעורר, כאשר האדם מגלה ומתחבר לנטיותיו המיניות ומתחיל לעשות תהליך רגשי שקשור לכך. כל מי שחווה על בשרו את התהליך הלא פשוט של יציאה מהארון, מודע לקשיים ולמורכבות שהצעד הזה מביא איתו. הנושא רגיש גם לאדם עצמו וגם לסובבים אותו. 

ההכרה בנטייה המינית וההצהרה על כך בפני רבים הינה מעשה אמיץ. ההתמודדות עם הסביבה הקרובה היא תהליך הדורש נחישות וסבלנות, לצד החששות כיצד יהיו תגובות ההורים, האחים, המשפחה המורחבת, חברים, בעבודה ועוד. 

רבים מכירים וכבר שמעו רבות על תהליך היציאה מהארון, אך מעטים מצליחים להבין במה הוא כרוך. על אף ההתקדמות העצומה בשנים האחרונות ביחס של החברה המודרנית אל להט"בים (ויש עוד המון מקום להתקדמות), בכל זאת, תהליך היציאה מהארון הינו תהליך משמעותי ומורכב, בעל השלכות רבות, שלא ניתן להתעלם מהן.

אז בואו נדון קצת על ה'החיים בארון'. מדובר בתחושה לא פשוטה אשר מתעוררת עקב הסתרה, תחושת בדידות איומה, פחד מדחייה ומגילוי, שנאה עצמית, בושה, דיכאון, בלבול זהות וקונפליקטים תמידיים. הפחדים משליכים על תחושות חוסר שייכות והרגשה של ניהול חיים כפולים. חיי ההסתרה, מאלצים את האדם להתרחק מקרוביו לעיתים, ואף לשקר במרבית המסגרות החברתיות שנמצא בהן. ישנן פעמים בהם אותם אנשים, חיים בהכחשה לרגשותיהם, ונוקטים אסטרטגיה של קונפורמיסטיות מוחלטת. פעמים אחרות, כאשר הרגשות המתעוררים עקב ההכרה בשוני, כה עצומים, הם מביאים עד לכדי מחשבות אובדניות. 

בגיל הנעורים, השייכות החברתית הינה קריטית לגיבוש הזהות העצמית הכללית ולכן קבוצת גיל זו, היא הנפגעת העיקרית מהסוד וההסתרה, אשר גובים מחירים נפשיים גדולים. דיכוי המשיכה המינית והתשוקה בגיל ההתבגרות, לעיתים קרובות משפיעים על ההתפתחות התקינה של הכישורים והמיומנויות החברתיות, ומונעים מאותם בני\בנות נוער להכיר ולקבל את עצמם לחלוטין.

למרות כל המכשולים, רבים בוחרים להתמודד עם התהליך. יציאה מהארון הינה לרוב השלב האחרון בתהליך גיבוש הזהות כאדם בעל נטייה מינית שונה מהנורמה. בגיל צעיר אנו לומדים שגברים נמשכים לנשים ולהפך. בני נוער בעלי נטייה מינית שונה, לא מצליחים מיד לזהות את השוני הטמון בהם, ולוקח להם זמן להבין, להחליט שלא להתנגד לכך ולאפשר לעצמם ללכת עם זהותם האותנטית.

במקרים רבים, היציאה מהארון מתרחשת במהלך שנות העשרה, תקופה בה מתחילים להתעורר רגשות מיניים ומתחילים לצוף  גילויי הנטייה המינית. יחד עם זאת, היציאה מהארון עשויה להגיע בכל נקודה בחיים והיא מאופיינת בעיקר בקבלה והשלמה עם הרגשות המיניים הקיימים. חלק מהאנשים אינם מסוגלים להתמודד עם הצעד הזה עד הגעתם לגיל מבוגר.

לתיאום פגישה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

שירלי צוק

תאמו עימי פגישה

דילוג לתוכן