התנהגות מינית לא מותאמת

פגיעות מיניות

כיצד הורה יכול לעזור לבנו שגילה התנהגות מינית לא מותאמת?

שילוב של הכרה בפגיעה או בהתנהגות הלא מותאמת, גינויה, פיקוח על הילד והפנייתו לטיפול מקצועי מתאים יסייעו בשינוי דפוסי התנהגותו של הילד.

כמה עצות להורים:
 
  • עודדו את השמירה על גבולות בריאים.

  • שמרו על המרחב הפרטי של הילדים ושלכם.

  • עודדו את מגע גופני ורגשי בריא במשפחה.

  • עודדו תקשורת ישירה ופתוחה גם על נושאים פחות נעימים.

  • שוחחו על מיניות עם הילדים, באופן שמותאם לגילם ולצרכיהם.

  • השתמשו בתגובות עקביות ורציפות להתנהגות בעיתית, כולל בתחום המיני.

 

מדוע ילדים מבצעים התנהגות מינית פוגעת ובלתי מותאמת?

התופעה נובעת בעיקר מאקלים מיני לא מבוקר שילדים חשופים אליו ומאי היכולת שלהם לעבד את התכנים הללו, מה שמחמיר יותר כאשר ההורים אינם משגיחים על הילד ואינם פועלים כדי למנוע זאת. כמו כן, ייתכן כי מדובר בילדים שעברו התעללות פיזית או רגשית או שסבלו מהזנחה קשה, בילדים שהיו עדים לאלימות, בעיקר במשפחתם, או שבאים מסביבה שבה מין ואלימות קשורים זה לזה, בילדים שעברו התעללות מינית, או שגדלו בסביבה שבה הגבולות פרוצים ואין כבוד לפרטיות. ככל שהילד התוקף צעיר יותר, הוא נחשף למיניות באיזושהי דרך. אבל גם אם התקיפה מתבטאת באופן מיני, הטריגר לה לא חייב להיות מיני. יש ילדים שהעיסוק במין עוזר להם לא להיות מוצפים בחרדות או בבעיות שמהן הם סובלים, ויש כאלה ששליטה והתעללות באחר מאפשרות להם לחוש שיש להם ערך עצמי. הכי חשוב לזכור שאין גורם אחד שהופך ילד לתוקף, ולהבין את מכלול האישיות, את המקום בו גדלו, את הקשרים החברתיים ובעיקר את התרכובת שלהם בילד המסוים.
 

האם ילד שפוגע מינית הוא ילד שנפגע מינית בעצמו?

חשוב לציין כי בעבר חשבו שילדים פוגעים הם בעלי הפרעה מינית שהיא תוצאה של פגיעה מינית בילדות, והייתה הנחה  שילד שחווה פגיעה מינית יהפוך למבוגר סוטה. אולם ממחקר בישראל, נמצא שרק  10% מן הילדים מתחת לגיל 14 שנחקרו בידי חוקרי ילדים בחשד להיותם פוגעים – הילד הפוגע נפגע מינית בעברו וממחקרים אחרים בעולם עלה שרוב הילדים שפגעו מינית לא נפגעו מינית בילדותם אלא נפגעו מאקולוגיה מינית או מחוסר השגחה. כמו כן, בעשור האחרון התברר כי החשש שילד הפוגע מינית עתיד להפוך לפדופיל או תוקף בבגרותו היה בלתי מוצדק וגרם לחקיקת חוקים חסרי תועלת. נוצרה לגביהם סטיגמה אשר הותירה אותם בשולי החברה והם הפכו לעבריינים. התברר כי כ-85% מילדים אלה לא חזרו על מעשיהם ולא הפכו למבוגרים שפוגעים מינית ובמיוחד כאשר קיבלו טיפול, כ-95% מהם לא חזרו על מעשיהם.

לתיאום פגישה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

שירלי צוק

תאמו עימי פגישה

דילוג לתוכן