התמכרות למשחקי מחשב – לא לילדים בלבד

טיפול רגשי בילדים ומתבגרים

ילדכם יושב כל היום בחדר ומשחק במשחקי מחשב? אתם או בני זוגכם חוזרים מהעבודה, מתיישבים מול המחשב ולא קמים במשך שעות? אם אחד מבני המשפחה נוהג לשחק שעות במחשב, מאבד עניין בנושאים אחרים ומראה שינויים בהתנהגותו ובתפקודו, יתכן ומדובר בהתמכרות למשחקי מחשב הדורשת התערבות טיפולית ומקצועית.

למרות שמקובל לזהות את המושג "התמכרות" עם הרגלים מסוכנים כמו צריכת סמים ואלכוהול או הימורים, חשוב להכיר בכך שהן מבוגרים ןהן ילדים ובני נוער מתמכרים גם להרגלים שנחשבים נורמטיביים. משחקי המחשב הפכו כיום להיות תעסוקה עיקרית של אנשים רבים והם נפוצים בכל בית, אבל כשההרגל לשחק מול המסך הופך לכפייתי, גוזל את רוב הזמן הפנוי, ופוגע בתפקוד היומיומי – מדובר בהתמכרות מזיקה לכל דבר.

איך נדע מיהו המכור למשחקי מחשב?

המאפיין העיקרי של התנהגות המוגדרת כהתמכרותית היא חוסר שקט, בעיקר כאשר האדם נאלץ לא לעסוק בפעילות ההתמכרותית שלו. בהתמכרות נראה התנהגות שמשתלטת על חייו של האדם עד כדי כך שהוא לא יכול לחשוב או לעשות שום דבר אחר, ויש לה השלכות חברתיות שליליות. התנהגות התמכרותית כמו לשבת רוב שעות היום ולשחק במשחקי מחשב, יכולה לפגוע קשה במערכות היחסים של המכור, בסיכוייו למצוא עבודה או בהישגיו הלימודיים וקשריו החברתיים:

מכורים למחשב מבלים את מרבית זמנם בשהייה מול המחשב, בדרך כלל בשעות הלילה עד שעות הבוקר המוקדמות, ולכן הם גם מתעוררים לרוב רק בשעות הצהריים המאוחרות. כאשר הם קמים מהמחשב, וזה קורה לעתים רחוקות, הם עושים זאת עבור סיפוק צרכים הכרחיים כמו הליכה לשירותים, שתייה ואכילה. כך, לרוב מכורים למשחקי מחשב יסבלו גם מבעיות אכילה או לפחות מהרגלי אכילה לא נכונים לאור העדפה של מזון מהיר וחטיפים שאפשר לאכול תוך כדי משחק במחשב. עוד נזהה התנהלות של הסתרת מידע, התחמקות משאלות, שימוש בתירוצים ודיבור ענייני לצרכים מסוימים בלבד, כלפי בני משפחה וחברים על מנת לא לגזול זמן משחק.

נוכל לזהות בנוסף אצל מכורים למשחקי מחשב כי בחירת החברים שלהם תעשה על פי תחום העניין המשותף – משחקי מחשב. פעמים רבות חברויות אלו נוצרות דרך האינטרנט וגם הן אינן יוצאות מגבולות המחשב. לבסוף, מאפיין עיקרי חשוב הוא אבדן עניין בכל המעגלים האחרים בחייו של המכור, בין אם לימודים, עבודה, חברים, משפחה, זוגיות, תחומי עניין אחרים ועוד. ככל שההתמכרות מחמירה, כך גם גוברת ההימנעות מאותם מעגלים, תוך כדי לקיחת סיכון של אבדן חברים, אבדן עבודה, פירוק המשפחה.

איך וממי מקבלים עזרה?

קשה מאוד להיגמל מהתמכרות לבד. גמילה מהתמכרות היא התנהגותית, כמו התמכרות למשחקי מחשב והיא מחייבת טיפול וליווי על ידי איש מקצוע מיומן.

הטיפול הפרטני בהתמכרות למשחקי מחשב יתמקד במקורות ההתמכרות ברמה האישית והמשפחתית. בשלבי הטיפול הראשונים תושג הבנה והסכמה שקיימת בעיה, שאכן השימוש מוגזם ושקיימים דפוסים התמכרותיים אצל האדם המגיע לטיפול. ההורים או בני הזוג יהוו שחקנים מרכזיים בטיפול, לא פעם יצטרכו לעבור שינויים בעצמם ויעזרו לתמוך בשינוי של בן/בת משפחתם.

במהלך הטיפול ובהסכמת כולם תקבע תכנית גמילה חלקית או מלאה. כלומר, באילו זמנים יוכלו המטופלים להמשיך ולשחק ובאיזו תדירות. בסופו של דבר, מטרתו של הטיפול היא להגביל את ההתנהגות ההתמכרותית ובו בזמן למלא את החלל הנוצר בעקבות כך, בכמה שיותר עיסוקים וביצירת תחומי עניין מגוונים יותר. מילוי חלל זה נעשה גם על ידי עידוד המטופלים לחזור לתפקוד – אם בחזרה לעבודה או ללימודים ואם בהקניית הרגלי אכילה ושינה נכונים. כמו כן, מטרת הטיפול היא לסייע למטופלים לרכוש מיומנויות חברתיות במציאות הלא וירטואלית ולתרגל אותם בניסיון ליצור קשרים חברתיים חדשים או לחדש קשרים מהעבר. 

אני כאן כדי לעזור לכם למצוא את המענה והטיפול שהכי מתאימים לכם.

לתיאום פגישה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

שירלי צוק

תאמו עימי פגישה

דילוג לתוכן