מציאות של ערכים סותרים

ייעוץ לקהילה הלהטבית

תופעת הנשים הלסביות הנשואות מגלמת סתירה בין שתי מגמות חברתיות: מצד אחד שינויים ביחסי הכוחות בין נשים וגברים שבאים לידי ביטוי בגידול במספר הנשים העובדות, בעלייה בשיעור הנישואים המסתיימים בגירושים ועוד. כמו כן, מאז שנות השמונים זוכה הקהילה הלהט"בית ללגיטימציה הולכת וגוברת, וכתוצאה מכך יותר ויותר נשים וגברים מקשיבים לנטייה המינית שלהם ורוצים להגשים אותה ולבחור בה כאורח חיים. בעבר, גילוי כזה בשלב מאוחר – כלומר לאחר הנישואים והקמת המשפחה – היה קשה עד בלתי אפשרי, אולם כיום יש יותר ויותר גברים ונשים המנסים למצוא דרך לבטא את התשוקה שלהם ולמצוא לה מקום בחייהם (פרסר, 2006).

מצד אחר, בחברה נשמר עדיין מבנה משפחתי פטריארכלי כתשתית בסיסית ושמרנית של החברה. המשפחה נתפסת עדיין כמונוגמית, היא אינה סובלת יחסי מין מחוץ למערכת הזוגית, והיחסים בה נמדדים במושגים של בגידה ונאמנות. הבניה זו אינה עולה בקנה אחד עם הפתיחות בתפיסות הזהות החדשות ועם העידוד לתקשורת פתוחה וחברית במסגרת הזוגיות.

המתח בין שתי מערכות הערכים הללו מייצר עבור נשים המגלות את משיכתן לבנות מינן תהליך סיזיפי של מעבר בין זהויות. הן נקרעות בין מערכות הערכים המנוגדות המגולמות בתוכן. הסיפור הפרטי שלהן הוא ביטוי להתנגשות בין שתי מערכות של אמונות סותרות הפועלות בתודעת החברה שאליה הן משתייכות. ההתנדנדות בין מערכות הערכים מאלץ אותן לבחור בחירות שיש להן מחירים. לעתים הבחירות נעשות באורח פזיז ונובעות מחרדות, מדעות מופנמות על נישואים ומשפחה, מתוך תחושת אשמה על כך שהצורך שעולה בתוכן הוא בגידה בכל היקר להן, ובהיעדר מרחב פנימי לחקור לעומק את המשמעות הרגשית של המשיכה.

טיפול פרטני לנשים המתמודדות עם הקונפליקט

רבות מן הנשים הנשואות המגלות את משיכתן לנשים פונות לטיפול פרטני כדי לברר לעצמן מה התרגש עליהן באמצע החיים. הן מגיעות מאחר שהמציאות הרגשית המתחוללת בתוכן כבר מפעפעת אל תוך המשפחה; לעתים משום שמערכת היחסים הזוגית הידרדרה, לעתים מפני שהן מסרבות לקיים יחסי מין עם הבעל והדבר מגביר את המתח ביניהם, לעתים מאחר שהשקר "גדול עליהן", לעתים משום שהן מעוניינות לפתוח את העניין ולספר לבעל אך לא יודעות כיצד לעשות זאת, ולעתים הן מוצפות חרדות. הטיפול הפרטני מציב במרכז את האישה, את צרכיה ואת עולמה הפנימי, ויש באפשרות המטפל לתת לה את כל הזמן והמרחב כדי לברר לעצמה את המתרחש בנפשה.

האישה המתלבטת בנושא מיניותה נדרשת לבירור של זהותה המינית וזהו מהלך פרטי שלה עם עצמה. ואכן, גילוי המשיכה המינית לנשים פועל כמו משגר רב-עוצמה ושולח את הנשים לתהליך של חיפוש עצמי נוקב.

מעבר להתבוננות פנימית בה ובעברה, היא נדרשת לערוך בירור בשני תחומים: (1) איכות הקשר הזוגי שבו היא נמצאת והאם הוא המניע לחיפוש אחר קשר עם אישה; (2) בירור ההעדפות המיניות שלה והאם הזהות המינית שלה מניעה אותה במעשיה. עם זאת, מאחר שלחוסר הבהירות בנושא הזהות יש השפעה על חיי בן זוגה, על חיי ילדיה ועל עתיד כל בני המשפחה, עריכת הבירור בהקשר המשפחתי עשויה להפחית חרדה בקרב כולם.

לתיאום פגישה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

לתיאום פגישה השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

שירלי צוק

תאמו עימי פגישה

דילוג לתוכן